Наукове спрямування Харківської державної академії дизайну і мистецтв (ХДАДМ) має на меті формувати інтелектуальний, аналітичний мистецтвознавчий науковий простір в контексті академічного середовища. Значну роль у цьому відіграє діяльність аспірантури, за спеціальністю 023 Образотворче мистецтво, декоративне мистецтво, реставрація, яка має вагоме наукове підґрунтя. З 1990 року аспірантура (разова) ХДАДМ здійснює підготовку здобувачів за спеціальністю 17.00.05 Образотворче мистецтво, а з 2003 року аспірантура за цією спеціальністю є постійно діючою. У 2016 році аспірантура ХДАДМ отримала ліцензію на підготовку здобувачів вищої освіти третього рівня за спеціальністю 023 Образотворче мистецтво, декоративне мистецтво, реставрація. Відтоді підготовка аспірантів здійснюється за новою освітньо-науковою програмою «Образотворче мистецтво, декоративне мистецтво, реставрація». Для розробки ОНП була створена робоча група, до якої увійшли провідні науково-педагогічні працівники з профільних кафедр ХДАДМ. Були враховані актуальні особливості підготовки сучасного науковця, дослідника, а також теоретичні напрацювання в галузі образотворчого мистецтва та реставрації. У 2019-2020 навчальному році було здійснено оновлення ОНП задля оптимізації навчального процесу, блоку спеціальних вибіркових дисциплін, їх якісного наповнення.
Передбачається здобуття фахових компетентностей під час опанування аспірантом освітніх компонентів ОНП. Вони формують здатність орієнтуватись у сучасному мистецтвознавчому та мистецькому процесах, застосовувати отримані результати у науково-дослідницькій, викладацькій практиці. Особливість освітньої програми полягає в її універсальності, яка передбачає, що набуті аспірантом компетентності можуть бути задіяні у подальшому, не лише у власних наукових дослідженнях, а й у державних та міжнародних художніх, мистецтвознавчих проектах, грантах, наукових програмах тощо.
Метою ОНП є набуття компетентностей щодо здійснення аналізу історії, теорії та практики мистецтва та реставрації, із залученням методів наукових досліджень, аналітичного осмислення, систематизації джерел, втілення отриманих результатів у мистецьку, реставраційну, освітньо-наукову, культурну галузі. Формування компетентностей відбувається в контексті філософської парадигми, на ґрунті осмислення категорій мистецтва, теоретичних і практичних аспектів мистецької діяльності, концепцій, задля ведення міжнародного наукового співробітництва, планування педагогічної діяльності, здатності до самопрезентації наукових результатів у міжкультурному просторі.