КАФЕДРА
РЕСТАВРАЦІЇ ТА ЕКСПЕРТИЗИ
ТВОРІВ МИСТЕЦТВА

ШУЛІКА
Вячеслав Вікторович

завідувач кафедри
реставрації та експертизи
творів мистецтва,
доцент, кандидат мистецтвознавства,
художник-реставратор ІІІ кваліфікаційної категорії





Підготовку реставраторів в Харківському художньо-промисловому інституті було розпочато у 1988 р., коли при кафедрі станкового живопису була відкрита секція реставрації живопису. Першим викладачем секції став вихованець Ленінградського державного академічного інституту живопису, скульптури та архітектури ім. І.Ю.Рєпіна В. Лисов — учень М. Дев'ятова. З 1991 р. секцію реставрації, що була перетворена у відділення, очолив реставратор першої кваліфікаційної категорії В.М. Краснов. Становлення майбутньої кафедри проходило у співпраці із провідними фахівцями, технологами і реставраторами СРСР, серед яких були А. Альошин, М. Дев'ятов (ЛДАІЖСА ім. І.Рєпіна), І. Горін (ВНДІР). Для тимчасової роботи був запрошений фахівець в області дослідження творів мистецтва, старший науковий співробітник Державного Ермітажу — к.т.н. М. Козлова.

Кафедра реставрації та експертизи творів мистецтва була створена у 1994 р. Тоді ж відбувся перший випуск фахівців. З 1996 р. кафедру очолив к.т.н. доц. Ковальов Ю.С., з 2000 р. кафедрою керує к.т.н., доц. Долуда А.О. На сучасному етапі кафедра реставрації станкового і монументального живопису, залишаючи все краще зі свого минулого, постійно розвивається. Удосконалюються методики роботи. Кафедра плідно співпрацює з музеями, храмами і монастирями в Україні, а також поза її межами. Одним з напрямків роботи кафедри є надання послуг з реставрації (на некомерційній основі) приватним особам, що передають живописні твори для навчання студентів практичної реставрації. Проводиться атрибуція творів мистецтва.

Випускники кафедри працюють художниками-реставраторами в ННДРЦУ, Харківському, Полтавському, Донецькому художньому музеї, в музеях АР Крим, Дрезденській картинній галереї, а також викладають у ВНЗ в України та за кордоном. Високий рівень підготовки випускників кафедри, дозволяє успішно працювати в реставраційних закладах і музеях України, РФ, Німеччині, Фінляндії, Франції, Італії.

Адреса: 3-й корпус ХДАДМ, вул. Мистецтв, 8, 4 поверх.
E-mail: restoration@ksada.org
Телефон: +38 (057) 706-03-50

ПЕРСПЕКТИВИ ПРОФЕСІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Після закінчення академії випускники кафедри реставрації та експертизи творів мистецтва можуть працювати в таких сферах діяльності:

фахівець з реставрації творів мистецтва в музейних та спеціалізованих реставраційних закладах;
фахівець з антикварної та музейної справи;
викладання у дитячих спеціалізованих художніх навчальних закладах та навчальних закладах 2, 3, 4 рівнів акредитації.

СОЦІАЛЬНІ МЕРЕЖІ

Кафедральні повідомленьня, події, наші найкращі проєкти.
ПЕРЕГЛЯНУТИ ГРУПУ FACEBOOK


ЧОМУ МИ НАВЧАЄМО

Реставрації творів станкового олійного та темперного живопису;
Реставрації творів монументального живопису;
Копіюванню творів олійного та темперного живопису;
Дослідженню творів мистецтва;
Антикварній та експертній діяльності;
Музейна справа.

26 грудня 2020 року відбувся захист магістрантів кафедри реставрації та експертизи творів мистецтва ХДАДМ


На захист були представлені відреставровані ікони ХІХ – початку ХХ століття іконописних шкіл Слобожанщини, Сіверщини, Полтавщини та Північної Бессарабії.
Дипломна робота на здобуття освітнього рівня магістра складалась з двох частин: дослідницької, яка полягала в систематизації існуючих методик реставрації творів станкового живопису, розробці на основі експериментів власної методики,та практичної де відбулась апробація отриманих результатів теоретичної частини.
Роботи, які були представлені на захист отримали високі оцінки ДЕКу:
Бєланова Ю.М. – 98
Власова Г.О. – 100
Кабакова К.М. – 98
Круглова О.С. – 92
Кузьменко І.М. – 98
Лю Юй – 90
Сє Біфань – 93
Соколова Д.К. – 98
Цай Сіньчжі – 90
Вітаємо нових колег – художників-реставраторів, магістрів!


ОБРАНІ РОБОТИ

Реставрація олійного живопису. Ікона Богородиці «Курська Корінна». Вик. - Махітко Д., кер. - ст. викл. Дерев'янко А.Ю., викл. Хоменко К.О.

Копіювання темперного живопису.
01. вик. ст. Білоцерківська Н. Кер. доц. Шуліка В.В.
02. вик. ст. Бугайчук Т. Кер. доц. Шуліка В.В.

Реставрація олійного живопису. Ікона св. муч. Агафія та Микита (ХММ І.Рєпіна, м. Чугуїв). Вик. - Бойченко О., кер. - доц. Шуліка В.В.

Реставрація олійного живопису. Пейзаж (Німеччина) кін. XIX ст. Вик. -пФомін І., кер. - доц. Шуліка В.В.

Реставрація темперного живопису. Ікона св. Миколай. Вик. - Дьоміна В., кер. - ст. викл. Дерев'янко А.Ю.

Реставрація монументального живопису. Розпис св. Миколай (ХММ І.Рєпіна, м. Чугуїв). Вик. - Бабак О., Гончарова К., кер. - доц. Шуліка В.В.

Реставрація темперного живопису. Ікона «Воскресіння Христове. Пресвята Богородиця Казанська. Покров Пресвятої Богородиці. Святий Дмитро Солунський. Святий Харлампій та Святий Георгій ». Вик. - Коротких В., кер. - ст. викл. Дерев'янко А.Ю.

НАШІ ВИПУСКНИКИ

Погрібний Артем Олександрович.


Народився у 1969 р. в Дніпропетровську. Закінчив Дніпропетровське державне художнє училище. У 1994 р. закінчив Харківській художньо-промисловий інститут. Працює художником-реставратором олійного живопису в Харківській фiлiї Національного науково-дослідного реставраційного центру України. Художник-реставратор вищої кваліфікаційної категорії. Член НСХУ. Учасник регіональних, всеукраїнських та міжнародних виставок. Має персональні виставки в Україні та Європі. Постійний учасник живописних пленерів в Польщі, Німеччині, Україні.


Мглинець Михайло Андрійович


У 1994 р. закінчив Харківській художньо-промисловий інститут. Викладач каф. Реставрації станкового та монументального живопису ХДАДМ 1994 – 2002 рр. Зараз працює художником-реставратором Харківського художнього музею.


Жердєв Віталій Вікторович


Народився у1971 р. у м. Кривий Ріг Дніпропетровській області. У 1990 р. закінчив Харківське державне художнє училище. У 1997 р. закінчив ХХПІ, спеціальність: художник-реставратор (диплом з відзнакою). Працює в ХДАДМ з 2002 року, доцент каф. Рисунку. 2005-2009 рр. — дослідницькі поїздки в Австрію, Німеччину, Францію. Брав участь в міжнародних конференціях Європейської Ліги інститутів мистецтв у Берліні і Будапешті. Стажувався у Вищій школі мистецтв і дизайну «Бург-Гибихенштайн» (Hochschule für Kunste und Design Burg-Giebichenstein (Halle, Deutschland). У 2010 р. захистив дисертацію на здобуття ступеня кандидата мистецтвознавства по темі "Сакральне мистецтво в російських православних храмах в Німеччині". Член ХСХУ. Почесний професор Сичуаньского педагогічного університету(КНР). Працює в жанрі портретного, пейзажного і релігійного живопису. Роботи знаходяться в колекціх і галереях Росії, Чехії, Німеччини, США, у тому числі Центру релігії і мистецтв Теологічної семінарії Весли (Center for the Arts and Religion at the Wesley Theological Seminary, Washington D.C., USA.


Чекаль Олексій Георгійович


Народився у 1973 р. Навчався у Харківському художньому училищі (1989-1994) та ХДАДМ (1994-2000). Зараз є дизайнером, каліграфом, мистецтвознавцем та художнім керівником студії графічного дизайну PanicDesign. В різні роки викладав у ХДАДМ (2006-2013), Британській школі дизайну (2011-2014) Зараз працює як запрошений професор Флоренської академії мистецтв (Італія). Провів численні семінари з каліграфії та дизайну в Україні, РФ, Білорусі, Казахстані, Італії, Польщі, Франції. Має кілька персональних виставок в Європі (Флоренція, Париж, Палермо, Пратовеккіо, Люблін тощо). Спеціалізується на складних завданнях у галузі поєднання дизайну, каліграфії та історії мистецтва в рамках релігійних або наукових проєктів. Багато працює в області церковного дизайну, розробки історичних шрифтів й проблематики написів та тексту у храмовому просторі. Інтереси як історика мистецтва зосереджені на ранньохристиянському мистецтві Візантії, Близького Сходу, Європи, а також пов'язані з історією шрифту та книжкових рукописних традицій.


Сторожев Ярослав Євгенович


Народився у 1979 р. у. с. Покотилівка. Харківській обл. Закінчив ХДАДМ у 2002 р. за спеціальністю «Реставрація творів мистецтва». У 2006 р. закінчив магістратуру ХДАДМ. Працює художником-реставратором у Харківському художньому музеї, член Національної спілки художників України.


Єгоров Євген Сергійович


ННародився у 1978 р. у м. Харків. Закінчив ХДАДМ у 2002 р. за спеціальністю «Реставрація творів мистецтва», навчався у О. Мартинця, В. Звольського, М. Якуніна, І. Яхіна, В. Ковтуна, В. Гонтарова, Ю. Вінтаєва. У 2003 р. закінчив магістратуру ХДАДМ. Художник-реставратор, живописець, викладач кафедри рисунка ХДАДМ. Учасник обласних, всеукраїнських і міжнародних виставок з 1998 р. Член Національної Спілки художників України з 2001 р. Член правління Харківської організації НСХУ, голова Молодіжного об'єднання ХО НСХУ. Має державні нагороди. Творчі та відреставровані роботи знаходяться в музеях та приватних збірках України та Європи.


Поляков Ілля Володимирович


Народився у 1981 р. в м. Алчевськ Луганської обл. Навчався в ЛДХУ 1996-2000 рр. в ХДАДМ 2000-2006 рр., викладачі: Долуда А.О, Федосеенко А.І, Ковальов Ю.С, Шуліка В.В, Берестюк Н.В, Дерев'янко А.Ю, Сизиков В.В, Сафін А.Г, Дмитрієв О. З 2010 р. працює художником-реставратором станкового живопису в Одеській філії Національного науково-дослідного реставраційного центру України, художник-реставратор темперного живопису першої кваліфікаційної категорії. З 2015 р. працює на посаді завідувача науково-дослідним реставраційним відділом в ОФ ННДРЦУ. За вісім років роботи в реставраційному центрі провів реставрацію, різного ступеня складності, близько ста творів станкового живопису, які зберігаються в музеях півдня України, таких як: Одеський художній музей, Одеський музей західного і східного мистецтва, Одеський муніципальний музей особистих колекцій ім. А.В. Блещунова, Кіровоградський обласний художній музей, Миколаївський художній музей імені В.В. Верещагіна і т.д.


Данилюк Галина Богданівна


Народилася у 1983 р. у м. Мирний, Якутія (Саха). Навчався в ЛДХУ 2000 - 2004 рр., в ХДАДМ 2004-2010 рр. З 2010 р. працює художником-реставратором станкового олійного та темперного живопису в Одеській філії Національного науково-дослідного реставраційного центру України, художник-реставратор другої кваліфікаційної категорії. У 2016 р. пройшла стажування у Центрі реставрації ім. Пранаса Гудинаса (Литва) з роботи матеріалами КLUCEL EF TYLOSE MH300 P3 Triquart. Має почесні грамоти ННДРЦУ.