ПРОГРАМА ТРІЄНАЛЕ ЕКО-ПЛАКАТА "4-й БЛОК"

З 20 по 28 квітня Міжнародний фестиваль екологічного плакату «4-й блок» запрошує на дизайнерські виставкові проекти, хакатон, присвячений екологічній і соціальній взаємодії з містом, дитяче містечко, лекції та воркшопи від світових зірок дизайну, концерти і театральні перформанси. Мета проекту – спонукати кожну людину знайти відповідь на питання: що конкретно я можу зробити для своєї планети і для свого міста?

Тема ювілейної трієнале – «Жіночий погляд: Заклик до дії», а основні номінації, відповідно: Дія: Мир, Дія: Любов та Дія: Надія. В основну програму трієнале будуть вбудовані події партнерського проекту Дантеfest.

Вхід на всі події 4-го Блоку вільний. Виняток – концерт артисток хору La Scala в ХНАТОБі: зібрані кошти спрямують на благодійний проект «Летючий дім». Допомогти проекту відбутися в повному обсязі можна, фондувавши невелику суму на сторінці Спільнокошту.

Відкриття фестивалю відбудеться 20 квітня о 18:00 в центрі сучасного мистецтва «ЄрміловЦентр». Протягом тижня тут можна буде побачити головну експозицію – понад 800 плакатів, створених дизайнерами та дизайнерками з 36 країн світу. Тут же розміститься і виставка-супутник «Дія: Голос» – спроба зафіксувати «історію міста в плакатах»: цей мініпроект складатиметься з плакатів не дизайнерських, а нашвидкоруч створених учасниками й учасницями мітингів та інших публічних акцій останніх років.

Фестиваль 4-й Блок уже майже 30 років мовою дизайну намагається змінювати ставлення людей до навколишнього світу й до себе. Найбільший в Україні та один з основних у Східній Європі фестиваль плакату та графічного дизайну привертає увагу й українців, і світової дизайнерської спільноти до екопроблем. Екологію тут трактують широко: не лише проблеми природи й довкілля, а й питання екології совісті, співіснування людей одне з одним.

Вперше в історії трієнале міжнародне журі складатиметься виключно з жінок. Ними стануть дизайнерки Елiс Твемлоу (Велика Британія), Парiса Ташакорi (Іран/США), Паола Трокслер (Швейцарія), Майа Вольна (Польща), Тетяна Борзунова (Україна).

«Кожна трієнале виносить на поверхню уваги ті екологічні та соціальні теми, котрі поставали особливо гостро за останні три роки, – говорить співорганізаторка трієнале, співзасновниця дизайн-студії «Графпром» Марія Норазян. – Цього разу ми не можемо не зважати на те, що світ переживає новий етап «жіночого повстання»: ми, жінки, виборюємо собі право на справжню, а не декларативну рівність та перестаємо мовчати навіть на ті теми, які все ж залишалися табуйованими під час перших хвиль емансипації. Тому й тема – «Жіночий погляд: Заклик до дії».

Організатори переконані: жіночий погляд – активний. Він завжди закликає до дії. Жартують, що хотіли назвати номінації «Закрути кран!», «Прибери сміття!» та «Нагодуй кота!». «Є безліч простих речей, якими ти, насправді, можеш допомогти планеті й місцю, де ти живеш. Усі наші цьогорічні події – це не «споглядання», а – спільна дія, – говорить співорганізатор трієнале Ілля Павлов. – Однією з найбільш «дієвих» подій буде хакатон, який ми напівжартома називаємо «Як вижити в Харкові»: На ньому зберуться фахівці й фахівчині в галузях ІТ, дизайну та комунікацій, аби спробувати привернути увагу до низки питань взаємодії людини – зі своїм містом». Хакатон відбудеться 21-22 квітня у Харківській школі архітектури (Конторська, 5).

Засновник фестивалю професор Олег Векленко зізнається: однією з найважливіших речей цьогорічної трієнале для нього є виокремлена і цілісна дитяча програма: «Коли ми з колегами починали цей проект майже 30 років тому, це був наш внесок у загальнолюдську спробу зберегти світ після Чорнобильскої катастрофи для наших дітей. Сьогодні діти, які народилися в ті роки, вже мають своїх дітей, світ досі існує, але викликів у ньому стало не менше. І ми повинні навчитися не просто «нівелювати наслідки» катастроф, а вчити дітей, як цим катастрофам запобігати. Вчити їх співіснувати зі світом в гармонії і знати, що він дуже хисткий і вразливий», – говорить професор Векленко, котрий 30 років тому сам був одним із ліквідаторів аварії на ЧАЕС.

Допомога дітям – один з пріоритетів і партнерів «4 Блоку» ГО «Еммаус» та центру європейської культури «Данте», організаторів Дантеfest, 2018 (його події стали, фактично, «італійською програмою» трієнале).

Вже згадуваний благодійний концерт артисток хору одного з головних оперних театрів світу, міланської La Scala (25 квітня) має на меті зібрати кошти на допомогу підліткам з "Летючого дому".

Спільними зусиллями з Дантеfest, 24 квітня Центр сучасного мистецтва ЄрміловЦентр перетвориться на дитячий творчий майданчик: лабораторія креативної журналістики, картонні театральні історії, вигадані дітьми, майстер-клас від дитячої архітектурної школи.

Цього ж дня, але о 18:30 в ХНУ ім. В.Н. Каразіна (північний корпус, актова зала) італійська журналістка Марина Річчі презентує книгу «Говіндо – Дар Матері Терези», про всиновлення індійського хлопчика з інвалідністю.

«Вхід на всі події фестивалю – безкоштовний, – наголошують організатори, – для того, щоб максимально поширювати ідеї та створювати дієву спільноту з екологічним мисленням. Але проект існує як волонтерський, тому, попри допомогу партнерів, нам все ж потрібні додаткові кошти на авіаквитки для журі, друк каталогу та організації роботи дитячих зон. Тож ми вперше розпочали кампанію зі збору коштів – всі охочі можуть допомогти трієнале «4-й блок» на сторінці Спільнокошту за посиланням».

Події фестивалю можна відслідковувати на сторінці 4-го Блоку в фейсбуці та на сайті проекту, повна програма – нижче.

Організатори фестивалю: «Асоціація дизайнерів-графіків «4-й Блок», центр європейської культури "Данте".

Партнери: Чорнобильська історична майстерня, ВелоПланета, Графпром, ЄрміловЦентр, Харківська державна академія дизайну і мистецтв, Харківська школа архітектури, PR-агенція «Bagels & Letters», Hotel 19, Готель Чичиков. галерея Come in, кафе «Кокава», винний бар «Лоза-Стрекоза», арт-кафе галерея «Ampersand», міське кафе «1654», +OBJECT

Партнери Хакатону: DataArt, ВелоПланета, BMW, +OBJECT, Kharkiv IT cluster, Kultura zvuka, Red Bull, Ampersand, Bits, Вихід, Прихисти пакет, Чорнобиль Тур, Паб Шерлок Холмс

Текстову версія програми фестивалю можна завантажити тут.