КАФЕДРА
ЖИВОПИСУ

КОВАЛЬОВА
Марія Миколаївна

Завідувач
кафедри живопису,
кандидат
мистецтвознавства,
доцент






Кафедра живопису була заснована з перших днів відкриття художньої академії (1921) і займає одне з провідних місць у підготовці спеціалістів з художньої та дизайнерської освіти. Тут продовжують зберігати і розвивати історично сформовані традиції українського реалістичного живопису, які спираються на вивчення натури. Діяльність кафедри спрямована на підготовку художників, які будуть мати широкий обсяг професійних базових знань та навиків з живопису та композиції, як основних предметів для майбутніх українських митців та дизайнерів, на розвиток міжвузівських та міжнародних зв’язків.

Ювілейний альбом-каталог "КАФЕДРА ЖИВОПИСУ ХДАДМ: традиції та сучасність"

Адреса: 1-й корпус ХДАДМ (теремок), вул. Мистецтв, 8, ауд. 31.
E-mail: cathedrahdadm@gmail.com
Телефон: +38 (057) 706-02-81

Навчання на освітньо-професійній програмі зі станкового живопису включає в себе широкий спектр тем і навичок в класичному мистецтві, призначених для розвитку творчого мислення і професійної компетентності в цій галузі.
1. Загальна художня підготовка (академічний рисунок, академічний живопис, синтез мистецтв, кольорознавство).
2. Основи створення художніх творів: (основи композиції і основи графіки, основи технологій матеріалу).
3. Історія мистецтв: вивчення історії та еволюції образотворчого мистецтва, стилістичних напрямків, аналіз видатних робіт.
4. Створення власних творів: створення власної художньої мови, елементів стилізацій творчої мови.
5. Копійний живопис: вивчення технік та навичок створення різних видів творів.
6. Відтворенню креативних проєктів: реалізація творчих проєктів для практичного застосування отриманих навичок.
7. Роботі в професійних комп’ютерних програмах: навчання роботі з інструментами графічних програм, таких як Adobe Photoshop, Illustrator, Blender.

Навчання на освітній програмі станковий живопис спрямоване на підготовку студентів до професійної діяльності в сучасному світі образотворчого мистецтва, а також на розвиток їх творчого потенціалу і креативного підходу до завдань.

ПЕРСПЕКТИВИ ПРОФЕСІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Після закінчененя академії випускники кафедри живопису можуть працювати в таких сферах діяльності:

створення художніх творів станкового мистецтва для інтер'єру і екстер'єру в різних техніках;
створення декоративних та живописних композицій в різних жанрах (історичних, батальних, жанрових, портретах, пейзажах, натюрмортах);
викладання у дитячих спеціалізованих художніх навчальних закладах та навчальних закладах 2, 3, 4 рівнів акредитації;
організація творчих групових і персональних виставок, майстер - класів, фестивалів, симпозіумів, творчих заходів пов’язаних з мистецтвом).

СОЦІАЛЬНІ МЕРЕЖІ

Кафедральні повідомлення, події, наші найкращі проєкти.
ПЕРЕГЛЯНУТИ ГРУПУ FACEBOOK


ЧОГО МИ НАВЧАЄМО

На кафедрі викладаються такі фахові дисципліни:

«Академічний живопис» — практичний курс (1-5 рік навчання);
«Основи композиції» — лекційний та практичний курс (1-2 р. навчання);
«Композиція (сюжетно-жанрова)» — практичний курс (3-5 р. навчання);
«Композиція (портретно-жанрова)» — практичний курс (3-5 р. навчання);
«Копіювання» — практичний курс (2 р. навчання);
«Кольоровознавство » — лекційний та практичний курс (1 р. навчання).

ОБРАНІ РОБОТИ

Дипломні проєкти за різні роки навчання.

Д.Саражин. Дипломна робота «Очікування», 2008. Полотно, олія. 120x330. Керівник професор Ю. Вінтаєв

С. Коваленко. дипломна робота “Чати на Дніпрі” 2011 полотно, олія 200х200. Керівник професор В.Чаус.

М. Чепелева. Дипломна робота “Легенди Херсонеса” 2012 полотно, олія 210х270. Керівник професор В.Ковтун.

Т. Фастенко. дипломна робота “Дівочі мрії” 2011 полотно, олія 170х215. Керівник професор В.Ганоцький.

О. Кринична. дипломна робота “Сон” 2013 полотно, олія 200х200. Керівник професор В.Ковтун.

К.Волошко. Дипломна робота “Балада роду та мого народу” 2012 полотно, олія 255х205. Керівник професор В.Чаус.

Жень Кетао. Дипломна робота «Пісня», 2006. Полотно, олія. 160x270. Керівник професор Ю. Вінтаєв.

Ю.Чернуха. Дипломна робота “Портрет капітана Кусто” 2006 полотно, олія 140х120. Керівник професор В.Чаус

НАШІ ВИПУСКНИКИ

Дмитро Чаус


Місце роботи: старший викладач кафедри Харківського національного педагогічного університету ім. Г.С. Сковороди. Провідний художник станкового живопису. Член Національної спілки художників України (2008). Лауреат конкурсу дипломних робіт Мистецтво молодих-2006 (Харків, Київ, Львів). Учасник міжнародних та всеукраїнських виставок. Роботи знаходяться в музеях та приватних колекціях світу. Читає лекції та проводить майстер-класи в Україні та за її межами.


Олексій Кулаков


Місце роботи: працював викладачем кафедри живопису Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури (Київ). Провідний художник станкового живопису. Член Національної спілки художників України (1999), Заслужений художник України (2003). Працював над замовленням Верховної Ради України полотном «Державотворення». В 2006-2008 рр. приймав участь в українсько-польському проєкті «Грюнвальдська битва». У 2007 р. працював над розписом плафона «Правосуддя» для зали Верховного Суду України. 2009 р. - нагороджений медаллю «За майстерність» міжнародного фонду «Культурне надбання». В 2010-2011 рр. працював над держзамовленням для музею історії незалежності Македонії (Скоп’є). Учасник всеукраїнських та міжнародних виставок.


Валентина Олемпіюк-Віннікова


Місце роботи: викладач рисунка та живопису Державного вищого навчального закладу «Харківський коледж текстилю та дизайну» (ДВНЗ «ХКТД»). Художник станкового живопису. Член Національної спілки художників України (2005). У 2014 р. отримала Грамоту Департаменту науки і освіти Харківської обласної державної адміністрації в номінації «Кращий викладач-митець» ДВНЗ «ХКТД». Учасник всеукраїнських та міжнародних виставок. Роботи знаходяться в державних і приватних колекціях України, Білорусії, Китаю.


Ігop Тужиков


Місце роботи: вільний художник (творча майстерня, пленери, виставки). Художник станкового живопису. Член Національної спілки художників України (2008). Активний учасник численних художніх пленерів, акцій, творчих групових заходів, всеукраїнських та міжнародних виставок. В 2005 р. - учасник культурно-мистецької акції «Шляхами Васильківського: погляд через століття» з подальшими виставками в художніх музеях Полтави, Лубни, Миргорода. 2012 р. - участь у виставці українського живопису в галереї «Silvana Galleri» (США). 2013 р. - участь в міжнародному художньому пленері «Plener Venkov 2013» (Чехія). Роботи зберігаються в Харківському художньому музеї, Харківському будинку вчених, а також у приватних колекціях України, Польщі, Чехії, Китаю, США, Франції, Великобританії та Германії.


Олег Станичнов


Місце роботи: викладач кафедри живопису ХДАДМ. Художник станкового живопису. Член Спілки художників України (2013). Активно публікується у наукових фахових виданнях, автор двох друкованих профільних видань: монографії (2017) та збірника статей (2018). У 2018 році здобув диплом за спеціальністю «Науки про освіту», освітня програма «Педагогіка вищої школи»; нагороджений Подякою за вагомий внесок у розвиток культурно-мистецької спадщини України від голови Харківської обласної державної адміністрації. Приймає активну участь у міжнародних науково-практичних конференціях. Учасник всеукраїнських, міжнародних і зарубіжних виставок.


Денис Саражин


Місце роботи: вільний художник (творча майстерня, пленери, виставки). Провідний художник станкового живопису. Член Національної спілки художників України ( 2007 ). Активний учасник численних художніх пленерів, акцій, творчих групових заходів, всеукраїнських та міжнародних виставок. Був нагороджений дипломом 1-го ступеня і премією за видатні досягнення в живопису від Української Академії Мистецтв з 2006 року тісно співпрацює з галереями США та Європи. На цей час живе і працює в Харкові. Роботи зберігаються у приватних колекціях України, Польщі, Чехії, Китаю, США, Франції, Великобританії та Германії.


Олександр Чурсін


Місце роботи: старший викладач кафедри живопису ХДАДМ. Художник станкового живопису. Кандидат мистецтвознавчих наук. Член Спілки художників України (2012). Переможець виставки конкурсу, присвяченої З50-річчю м.Харкова (2004). У 2009 р. - лауреат конкурсу «Сумська» («Гостиная на Дворянской») Приймає активну участь у міжнародних науково-практичних конференціях. Автор наукових статей, опублікованих у вітчизняних та зарубіжних виданнях. Учасник міжнародних та всеукраїнських пленерів та виставок.


Марія Чепелєва


Місце роботи: працювала викладачем кафедри живопису ХДАДМ 2012-2013 рр. Художник станкового живопису. Член Спілки художників України (2012). У 2010 р. - платинова відзнака пленерів (Чорногорія). 2011р. - золота медаль Міжнародногo фонду «Культурне надбання» у номінації «За досягнення у живописі». 2013 p. - золота медаль фонду «Культурне надбання».



ПРО СПЕЦІАЛІЗАЦІЮ «ЖИВОПИС»

Кафедра живопису була заснована з моменту створення художнього інституту (1921) і протягом усього часу існування вiдiграє провідну роль у становленні художньої та дизайнерської освіти.

З початку розбудови та становлення інституту на кафедрі живопису працювали видатні митці, які залишили яскравий слід в історії вітчизняного мистецтва: Г. Горєлов, О. Любимов, С. Прохоров, М. Федоров, О. Кокель, О. Тітов, М. Шаронов, М. Бурачек, О. Сімонов, І. Сєверін, М. Самокиш, С. Бєсєдін, М. Шапошников, Г. Томенко, П. Супонін, В. Сізіков, Є. Єгоров, О. Хмельницький, А. Константинопольський, Б. Колесніков, Є. Жердзіцький, В. Ковтун, В. Ганоцький, В. Чурсіна та інші.

Кафедрою здійснюється підготовка фахівців освітніх ступенів бакалавр та магістр, як очної, так і заочної форми навчання. Багато вихованців кафедри стали членами творчих спілок, здобули визнання серед шанувальників живописного мистецтва в Україні та за її межами, плідно працюють у творчих майстернях, рекламних агенціях, в навчальних закладах художньої освіти.