СОБОЛЄВ
Олександр Валерійович

ректор ХДАДМ, професор, кандидат мистецтвознавства, член-кореспондент Національної академії мистецтв України, член Спілки дизайнерів України, заступник керівника Східного науково-мистецького центру Національної академії мистецтв України

Олександр СОБОЛЄВ – дизайнер-графік та теоретик дизайну. Корінний харків’янин, народився 6 липня 1977 року. Має повну вищу освіту за спеціальністю «Дизайн» та кваліфікацію – дизайнер-графік. Професійне та наукове становлення відбулося в Харківській державній академії дизайну і мистецтв (колишньому Харківському художньо - промисловому інституті), яку згодом і очолив на посаді ректора. За майже 30 років перебування у виші відбувся його шлях від учня художнього ліцею, студента, аспіранта, викладача, старшого викладача, доцента, декана, першого проректора до ректора.

Олександр СОБОЛЄВ одним з перших захистив в єдиній діючій на той час в Україні спеціалізованій вченій раді Харківської державної академії дизайну і мистецтв дисертацію за спеціальністю 05.01.03 «Технічна естетика» за темою «Інтеграція дизайну і маркетингу в сучасній проектній культурі». Спрямування дисертації стало своєрідною професійною мапою в житті: досліджувані маркетингові підходи та прийоми стали в нагоді у подальшій роботі на керівних посадах від умілої організації процесу підготовки майбутніх мистців у різних галузях візуальних мистецтв та дизайну до керівництва закладом вищої мистецької освіти.

Перебуваючи у складі робочої групи при Міністерстві культури України, став розробником «Порядку здобуття освітньо-творчого ступеня «доктора мистецтва» та навчання в творчій аспірантурі.

Олександр СОБОЛЄВ активно поєднує адміністративну, наукову і викладацьку роботу з професійною діяльністю в різних напрямках графічного дизайну. Учасник міжнародних і регіональних спеціалізованих виставок, зокрема Міжнародної триєнале графіки та плаката «4-й Блок, «Х–351 Територія дизайну» та інших численних мистецьких акцій.

З метою інтеграції мистецької освіти та бізнесу Олександр СОБОЛЄВ є активним учасником кластерного руху Харківщини, зокрема Харківського кластеру легкої промисловості та дизайну та Харківського кластеру креативних індустрій.

Ініціатива Олександра СОБОЛЄВА 2019 року сприяла відкриттю в Харківській державній академії дизайну і мистецтв третього у світі – після Варшавського та Нью-йоркського музеїв – музею екоплаката «4-й Блок». Унікальність музейної інституції полягає в гармонійному поєднанні архіву, музею, виставкового простору та дослідницької лабораторії. Музей-архів екоплаката «4-й Блок» на сьогодні є творчим і науковим осередком плакатного мистецтва не тільки для Харкова і України в цілому, а й міжнародної спільноти.

Нагороди та відзнаки: Почесна грамота Харківської обласної державної адміністрації; Подяка Харківського міського голови; Диплом та ювілейна медаль Національної Академії наук України з нагоди її 100-річчя (2019); Гранд-премія Харківської обласної державної адміністрації та Харківської обласної ради в галузі культури і мистецтва імені В. Татліна у номінації «Дизайн» (2016); Почесний диплом Президії Національної академії мистецтв України за вагомий внесок у розвиток мистецької освіти України.