РЕСТАВРАЦІЮ МОНУМЕНТАЛЬНОГО ПАННО "БИТВА БІЛЯ С. СОКОЛОВЕ"

Завершено реставрацію монументального панно «Битва біля с. Соколове» з Зміївського краєзнавчого музею.

До 75-річча битви біля с. Соколове Зміївського району Харківської області, на кафедрі реставрації станкового і монументального живопису Харківської державної академії дизайну і мистецтв, була закінчена реставрація монументального панно «Битва біля с. Соколове» з фондів Зміївського краєзнавчого музею.

Монументальне панно невідомого автора 70-х рр. ХХ ст. надійшло з фондів Зміївського краєзнавчого музею на каф. Реставрації ХДАДМ у незадовільному стані, без підрамника, мала численні деформації, прориви, ушкодження основи, ґрунту, фарбового шару, втрати живопису. Реставрація тривала три роки. Студенти 3 и 4 курсів, під керівництвом ст. викладача Дерев’янка А.Ю. та викладача Заікіної Н.Є. виконали реставрацію панно на високому професійному рівні. Над реставрацією панно працювали студенти: Волчонок М., Дьоміна В., Звездіна Ю., Конюшенко К., Коротких В., Радулова А., Фролова А., Циток К., Чеботарьова А., Шаповалова А., Шульгіна Ю. Після реставрації монументальне панно зайняло місце в Зміївському краєзнавчому музеї, в експозиції присвяченої подіям Другої світової війни на Харківщині.

Історична довідка.

Битва біля села Соколове тривала після першого звільнення Харкова, з 8 по 13 березня 1943 р. У цій битві брав участь 1-й чехословацький окремий піхотний батальйон, що став першим чехословацьким підрозділом, який вступив в ході Другої світової війни в бій з німецькими військами на східному фронті.

Було дано бойове завдання — утримати позиції на річці Мож від елітних частин 3-ї танкової дивізії СС «Тотенкопф». Підходи до Соколове відбивав радянський 78-й гвардійський стрілецький полк. Проблема була в тому, що річка Мож була вкрита кригою, що давало німцям можливість провести по кризі танки. Командир батальйону Людвіг Свобода вирішив, що 1-ша Чехословацька рота повинна перейти Мож до укріпленої позиції під Соколове. Для вирішення цього завдання він відправив лейтенанта Отакара Яроша, командира першої роти. Село було добре укріплене, для його захисту радянські війська надали дві протитанкові гармати. Інша бронетехніка, в числі яких були «Катюші» і 10 танків Т-34, розташовувалася за річкою як резерв. 6 березня розвідувальні війська вступили в бій з німцями. 8 березня 1943 р. 14 німецьких танків рушили на Соколове, проте стрілянина радянських реактивних мінометів змусила танкові екіпажі повернути назад. Біля села залишилися горіти три танки, які ввели в оману чехословаків. Німецький екіпаж одного з танків визначив радянські та чехословацькі оборонні позиції, після чого, приблизно через 2 години, німці організували другу атаку, і частково прорвали оборону біля села. Було знищено одну протитанкову гармату, також німці захопили важкий кулемет. Зав'язався важкий бій, в якому чеські війська відкрили вогонь по німецьких танках з протитанкових рушниць, закидаючи ворогів гранатами. Оскільки знаряддя і рушниці не пробивали лобову броню танків, чехословаки розстрілювали машини збоку або ззаду, а також намагалися вивести з ладу двигун. Чехи відбили кілька атак піхоти, але чисельність німецьких військ перевищувала чисельність загону Свободи. Протягом п'яти годин вояки захищали православну церкву Соколова. Свобода вирішив відправити радянські танки у контратаку, але перший же з них прочавив кригу, що виключило можливість танкової підтримки. Втім, це відрізало шлях до відступу і німцям — крига стала швидко танути. Близько 19 години Людвіг Свобода наказав воякам зайняти оборону біля річки, оскільки через мінометний обстріл були порушені лінії комунікації. Завдання полягало в тому, щоб не дозволити ворогові взяти Соколове і не відновити шляхи до села. Зав'язався бій за сільську церкву, у якому чехословаки проявили справжню хоробрість. Після настання темряви бої припинилися, і чехословаки відступили. Їх бойове завдання було виконано: не дозволити німцям перейти Мож. 9 березня бої відновилися. Дві роти чехословацького батальйону контратакували німців під Соколовим і завдали їм великі втрати. 11 березня чехословаки перехопили німецьке радіоповідомлення про наступні контратаки. Радянська артилерія почала вести вогонь по місцях скупчення німецьких військ. Після того, як німці відбили Харків 15 березня 1943 року, склалася загроза розгрому і загибелі 1-ї роти чехословацького батальйону, тому чехословаки почали тактичний відступ.