ДРУГИЙ КРОК ДО ЗІРОК — "ЕКОЛОГІЯ ЗЕМЛІ" ТА "ЕКОЛОГІЯ КУЛЬТУРИ"

17 квітня відкрилась основна експозиція триєнале: "Екологія Землі" та "Екологія культури". На сьомому поверсі, в лофті ТЦ "Аве Плаза" гості "4-Блоку" насолоджувалися не тільки мистецтвом екологічного плакату, але й дизайнерськими інсталяціями.

Цього разу IX міждународний триєнале екологічного плакату "4-Блок" розмістився в лофті ТЦ "Аве Плаза", на сьомому поверсі. Оригінальні експозиції "Екологія Землі" та "Еклогія людини" висіли на стінах не відремонтованої зали, у стилі "ЄрміловЦентру".

Зустрічав гостей триєнале чорний плакат із зображенням білого черепу, який "викладений" з різних хімічних речовин: Hg, SO₂, PM2,5 , PM10, dioksyny та ін. Хотів чи не хотів, але побачене зразу ж занурювало в атмосферу глобальних проблем екології. Тож зосереджувалась увага вже і на "картинках", і на ідеях, і на емоційних закликах дизайнерів.

Експозиції

Розміщення плакатів було чітко спланованим, командою Інни Педан, членом Харківської спілки дизайнерів України. Написи на колонах зорієнтували харків'ян: категорія "Жива планета", категорія "Культура". До того ж експозиціонери розбавили палітру дизайнерських плакатів цікавими інсталяціями у вигляди представників флори і фауни Планети.

"Жива планета"

Як заходиш до зали, то з лівою сторони представлені роботи, які піднімають проблему глобального потепління: напис "Warming concerns", а під ним білий ведмідь, який тане.

З правої — вбивства усіх різновидів фауни та знищення флори Землі: серія плакатів "Do not them become our food" із зображення то носорога, то зебри, то тигра, то леопарда, то інших тварин, в яких встромили кухонне приладдя; серія "Save me"; серія "No fur, no death", де не тебе дивились риба і тхір, як брендові лейбли; серія "Будь здоров лес", "Будь здоров гриб", "Будь здоров ледник", Будь здоров солнце"; cерія "Stop and us", на цих трьох плакатах люди у противогазах займаються буденними справами: 1) гід проводить екскурсію, 2)дівчина ризикує зняти противогаз і помирає, а від неї біжить переляканий хлопець, 3) діти грають у лісі в піжмурки; серія "Black pain"; "Where is the water?"; "Вырубка" та багато інших.

"Культура"

Трохи далі, з лівої сторони, виставляються плакати, зроблені до річниці вибуху на Чорнобильській АЕС. Ще далі роботи дизайнерів на тему Данте та його "Божественної комедії": портрети самого Данте, художнє бачення героїв поеми. Поруч розмістилися плакати з написом "Зінаїда Євгенівна Серебрякова 1884-1964", портретами російської (а хтось її відносить до уркаїнської, французької) живописці.

Дизайнери розкрили і проблему війни: "We don't want war", на плакаті руки якоїсь людини в'яжуть з колючого дроту теплий светр; "No war", де зі сміттєвого бака виглядає вогнепальна зброя; "Чи буду я жить в Україні, чи ні…?".

"Місто і плакат не товаришують"

Декілька коментарів від Валерія Гальченко, викладача Харківської академії дизайну і мистецтв: "Тут не має поганих робіт, адже перед нами представленні вершки світового графічного дизайну. Можна сказати, що триєнале — це великий мейстер-клас для студентів академії та практикуючих дизайнерів. Ми бачимо соціальні, екологічні плакати професійного рівня. Нажаль, в нашій дійсності подібні роботи не можуть бути у вигляді тиражів на вулицях. Плакат не спілкується з реальним середовищем, міським, ні в Харкові, ні в Києві, ніде. Це велика проблема, що місто і плакат не товаришують вже багато років. Такого немає в Голландії чи у Франції, Нью-Йорку, але зараз це є у нас, всупереч реальному життю та культурному запиту.

Безумовно, якийсь плакат існує, але немає високо професійного рівня — така робота дорого коштує, мабуть, замовник або намагається зекономити, або використовує інші рекламні носії.

На виставці мені складно виділити щось явно краще, як кажуть: "Багато, якщо не все!" — посміхається.

Гості триєнале час від часу відволікалися від плакатів — згадували дитинство: каталися на триметровому дерев'яному коні, грали в міні-гольф і фотографувалися біля гігантської ДНК з картонних тубусів.

Якщо 15 квітня на відкриті фестивалю небо було повите темними хмарами, то 17 числа декілька зірок вже виднілося. Що ж будемо чекати або на зорепад, або ж на справжню українську ніч: "Ніч яка місячна, зоряна, ясная. Видно, хоч голки збирай…"

(Текст: Аліна Башликова)

ФОТОРЕПОРТАЖ:

(Фото: Михайло Опалєв)