ГРАНТОВА ДІЯЛЬНІСТЬ ХДАДМ

«ЩАСТЯ В КВАДРАТІ» − кураторський проєкт Євгена КОТЛЯРА за фінансової підтримки Українського культурного фонду.

Проєкт «Щастя в квадраті» був запропонований студентам та випускникам Харківської державної академії дизайну і мистецтв (ХДАДМ) під час пандемії COVID-19 навесні 2020 р. Він мав підтримати мистців у житті в локдауні та протидіяти появі синдрому соціальної депривації, відшукати й візуалізувати через творчість своє відчуття щастя. Процес занурення у простір «пошуку щастя» та майбутня виставка мали подвоїти ефект, що відбилося у назві проєкту. Але до осені 2023 проєкт з об’єктивних причин не був реалізований.

З вересня 2023 коштом УКФ та за активним включенням творчого потенціалу та людського ресурсу ХДАДМ проєкт вдалося реалізувати.

Тож, виставковий проєкт «ЩАСТЯ В КВАДРАТІ», започаткований навесні 2020 року, був проявом творчого спротиву пандемії COVID-19, що паралізувала життя усього світу. Упродовж 2020 року ця акція була своєрідною арт-терапією для творчої молоді, відрізаної від звичних каналів комунікації.

У подіях 2022-2023 років, у руїнах повномасштабної війни, разом зі зруйнованими містами й численними людськими жертвами загинуло й кілька наших «квадратів» щастя. Вони залишилися тільки в електронному і друкованому форматах, як свідчення про нашу долю й історію.

У Харкові, як і на інших територіях наближених до бойових дій обмежена кількість діючих мистецьких інституцій. Й проєкт «Щастя в квадраті» став потужним проявом творчої думки та ще однією сходинкою для відновлення мистецької діяльності в Харкові та регіоні.

Тому реалізація цього задуму, як відновлення мистецької діяльності, як головного мотиву спротиву та надії всієї нашої країни, нашого Харкова, нашої Академії стало важливою творчою місією команди проєкту саме зараз.

Інтро (розвіска) https://t.me/ksada_official/1810

Відкриття виставки «Щастя в квадраті» : https://youtu.be/xHO7LA_N9IM

Ролик про проєкт https://m.youtube.com/watch?si=kfgzz33tRNTwLkbc&fbclid=IwAR3m5dn5y9xaykv8Qa-BSklCFUfFpOxE4qwNQbVGoB73rCDWtPJS2IAc5EI&v=daEUqUaNdwk&feature=youtu.be#bottom-sheet

Ролик про виставку https://m.youtube.com/watch?fbclid=IwAR1X0eGpFc6UaDT9ZbFxqHxi3xby_Qqa_knl8t-3VQlhUIaZGe2gSf9l-o8&v=3N5wabnO2R8&feature=youtu.be#bottom-sheet

Віртуальна виставка на Kunstmatrix:
https://artspaces.kunstmatrix.com/en/exhibition/12353939/happiness-squared

Каталог Проєкту «Щастя в квадраті»
Kataloh_proyektu_Shchastya_v_kvadrati.pdf

Буклет Проєкту «Щастя в квадраті»
Buklet_proyektu_Shchastya_v_kvadrati.pdf

До реалізації проєкту були залучені численні студенти, викладачі та співробітники ХДАДМ, мотивацією їхньої активно діяльності як раз й постала актуальність теми проєкту. Бо навіть у найтемніші часи, у найнесприятливішій ситуації людина прагне до щастя, прагне щось робити для нього, вибудовувати його. Команда ХДАДМ разом із авторами втілюють тему «щастя назавжди», як єдиного джерела світла та життя, якості та сенсу людського існування.

Під час реалізації проєкту були активовані студенти й викладачі чотирьох кафедр Академії:
- монументального живопису − автори торів та їх послідовники;
- мультимедійного дизайну − автори доповненої реальності, автори рекламних роликів;
- аудіовізуального мистецтва − виконавці відеофіксації, інтерв'ю, монтажу, інтро..тощо
- графічного дизайну − створення графічних матеріалів проєкту, що пожвавило творчу думку, налагодило комунікацію, надало сенсу студентам для отримання подальшої мистецької освіти.

БЕЗМЕЖНА ПОДЯКА:

Марія БОЛОМСА, ОПП «Мультимедійний дизайн», авторка ролика про виставку;

Поліна ПАВЛЕНКО, ОПП «Реклама та відеоарт», відеофіксація всіх подій проєкту, сценарій, монтаж;

Валерія БОРОХ, ОПП «Продюсування та арткураторство», заявниця KSADA Media Group, інтерв’ю з учасниками та відвідувачами виставки «Щастя в квадраті»;

Ольга КУСАК, ОПП «Продюсування та арткураторство», куратор виставки «Щастя в квадраті» на платформі Kunstmatrix.

Марія ЧИРВА, ОПП «Реклама та відеоарт», фотограф офіційного відкриття виставки «Щастя в квадраті».

Проєкт надав приклад незламності, волі, творчого потенціалу авторів робіт, багато з яких зараз вже є відомими авторами в Україні та за кордоном, зокрема Роман Мінін, Юлія Ландіна, Ольга Сабадін, Катерина Зуб, Вадим Колтун, Дар’я Денисова та інші за творчістю яких слідкують мистецтвознавці, колекціонери, галеристи.

Проєкт вже зараз викликав хвилю мистецьких досліджень, серед яких є: доповідь «Мистецькі виставки Харкова під час війни» Людмили Соколюк, професорки кафедри Теорії і історії мистецтв ХДАДМ, на конференції у Національній академії образотворчого мистецтва та архітектури 15.11.23, у якій авторка досліджує феномен «Щастя в квадраті»;

Доповідь «Мультимедійні та аудіовізуальні засоби презентації виставкових проєктів на прикладі виставки «Щастя в квадраті» Євгена Котляра, автора й куратора проєкту, професора кафедри монументального живопису ХДАДМ, під час круглого столу для музейних працівників в Чернівцях 05.12.23;

Відгук Олега КОВАЛЯ, голови секції критики та мистецтвознавства Харківської організації Національної спіли художників України; https://ksada.org/nov-08-11-23.html;

Відгук про відвідування виставки від Валентини Борбунюк, доцентки кафедри Педагогіки української та іноземної філології ХДАДМ https://ksada.org/nov-10-11-23.html ;

Також Валентини Борбунюк закликала студентів факультету «Дизайн» долучитися до проєкту. У рамках дисципліни «Риторика та ораторська майстерність» студенти виконують завдання з написання текстів, заголовком яких є назва одного із полотен виставки «Щастя в квадраті», тож паралельно з анімацією відбувається вербалізація творів проєкту «Щастя в квадраті». Уже маємо два тексти «Колись щастя…» і «Птахолов».

Детальніше про цей підпроєкт заплановано публікацію на 29.11.23

Адресу публікації буде внесено в зведену таблицю https://docs.google.com/spreadsheets/d/15kxJE96P5d_iftXOkpBisON9YaNHUos4wEO0Ev5FsiI/edit?usp=sharing

Під час реалізації проєкту мистецьким інституціям (яким було відправлено каталог виставки) було запропоновано подальше експонування виставки «Щастя в квадраті» з метою відновлення мистецької діяльності в регіонах.

Командою проєкту було отримано чотири пропозиції експонування вподовж 2024 року від:
- Ніжинського краєзнавчого музею ім. І.Спаського;
- Глухівського художнього музею;
- Дніпровського Художнього музею;
- Музею сучасного мистецтва Одеси.
Сподіваємося на плідну співпрацю. З боку ХДАДМ було запропоновано інформаційну підтримку у вигляді створення афіші, рекламного ролику тощо для чого планується долучити студентів та викладачів ХДАДМ.

Тож започатковано своєрідний флешмоб музеями України в цьому полягає інноваційність − створення пересувного виставкового проєкту.

Тож проєкт «Щастя в квадраті» набуває наукового та виставкового резонансу.

КОМАНДА ПРОЄКТУ:
Тетяна КАСЬЯНЕНКО, директор Мистецького центру «HudpromArt» ХДАДМ, координатор проєкту;
Євген КОТЛЯР, завідувач кафедри монументального живопису, професор, автор та куратор проєкту;
Валерій ГАЛЬЧЕНКО, старший викладач кафедри графічного дизайну, дизайнер проєкту;
Михайло ОПАЛЄВ, завідувач кафедри, доцент кафедри мультимедійного дизайну, керівник групи зі створення доповненої реальності;
Олена СЕРБІНОВА, головний бухгалтер ХДАДМ, бухгалтер проєкту;

КОМАНДА ХДАДМ, яка доклала неймовірну кількість зусиль для успішної реалізації проєкту:
Олександр СОБОЛЄВ, ректор ХДАДМ;
Марина ТОКАР, перший проректор з НПР;
Владислав КУТАТЕЛАДЗЕ, проректор з НДР;
Ольга СИКОРСЬКА, завідувач канцелярії;
Віталій УС, керівник відділу договірно-правового забезпечення;
Вікторія КОРОЛЕІИЧ, уповноважена особа/фахівець із державних закупівель;
Тетяна БАТЬОХА, начальник планово-разрахункового відділу;
Ольга БЄЛОВА, спеціаліст планово-разрахункового відділу;
Наталья ПОСТЕЛЬГА, методист Мистецького центру HudpromArt ХДАДМ, консультант з експонування проєкту;
Павло ЗАЙЦЕВ, завідувач секції, старший викладач кафедри візуальних практик;
Олександр АКЕРМАН, старший викладач кафедри АВМ;
Максим СВИНАРЕНКО, доцент секції ІТД кафедри візуальних практик;
Ігор ПОПОВ, викладач кафедри АВМ;
Марія БОЛОМСА, ОПП «Мультимедійний дизайн», авторка ролика про виставку;
Поліна ПАВЛЕНКО, ОПП «Реклама та відеоарт», відеофіксація всіх подій проєкту, сценарій, монтаж;
Ельдар КАРАЄВ, ОПП «Реклама та відеоарт», відеофіксація всіх подій проєкту;
Юлія ЧУХРІЙ, ОПП «Реклама та відеоарт», відеофіксація всіх подій проєкту;
Валерія БОРОХ, ОПП «Продюсування та арткураторство», засновниця KSADA Media Group, інтерв’ю з учасниками та відвідувачами виставки «Щастя в квадраті»;
Ольга КУСАК, ОПП «Продюсування та арткураторство», куратор виставки «Щастя в квадраті» на платформі Kunstmatrix.
Марія ЧИРВА, ОПП «Реклама та відеоарт», фотограф офіційного відкриття виставки «Щастя в квадраті».

ПУБЛІКАЦІЇ ПРО ПРОЄКТ:

1. Котляр Є. Живопис як «Антиковідна» рефлексія: візії щастя у творах харківських монументалістів. Міжнародна науково-практична конференція «Мистецтво та дизайн у художній мові мінливого часу: морфологія, семіотика, візуальність»: збірник наукових матеріалів. 14 квітня 2022 року, ХДАДМ. Харків, 2022. С. 54-55.

2. Котляр Є. Мистецтво vs пандемія: виставковий проєкт «Щастя в квадраті». Дев’яті Платонівські читання: тези доповідей Міжнародної наукової конференції, 20 листопада 2021 р. Київ, НАОМА. Київ: ФОП О. Лопатіна, 2022. С. 86-87.

3. Котляр Є. Квадрати щастя в колі пандемії: виставковий проєкт харківських монументалістів (продовження). Образотворче мистецтво. Київ: Національна спілка художників України, 2021. № 4 (117). С. 156-157.

4. Котляр Є. Квадрати щастя в колі пандемії: виставковий проєкт харківських монументалістів. Образотворче мистецтво. Київ: Національна спілка художників України, 2021. № 3 (116). С. 140-141.

ПУБЛІКАЦІЇ НА САЙТІ ХДАДМ:

Відгук Олега КОВАЛЯ, голови секції критики та мистецтвознавства Харківської організації Національної спіли художників України https://ksada.org/nov-08-11-23.html;

Відгук про відвідування виставки від Валентини БОРБУНЮК, доцентки кафедри Педагогіки української та іноземної філології ХДАДМ https://ksada.org/nov-10-11-23.html;

Валентина БОРБУНЮК закликала студентів факультету «Дизайн» долучитися до проєкту «Щастя в квадраті». У рамках дисципліни «Риторика та ораторська майстерність» студенти виконують завдання з написання текстів, заголовком яких є назва одного із полотен виставки «Щастя в квадраті», тож паралельно з анімацією відбувається вербалізація творів проєкту «Щастя в квадраті».
Уже маємо два тексти «Колись щастя…» і «Птахолов».

Детальніше про цей підпроєкт заплановано публікацію на 29.11.23

Доповідь «Мистецькі виставки Харкова під час війни» Л.Соколюк доктора мистецтвознавства, професора, член-кор. НАМУ, на конференції в Національній академії образотворчого мистецтва та архітектури, Київ, 15.11.23 https://drive.google.com/drive/folders/1zaVd3R205i_pl27fWv2g4tEo2s9eG4ri?usp=drive_link;

Доповідь «Мультимедійні та аудіовізуальні засоби презентації виставкових проєктів на прикладі виставки «Щастя в квадраті» Євгена Котляра, автора й куратора проєкту, професора кафедри монументального живопису ХДАДМ, підчас круглого столу для музейних працівників в Чернівцях 28.11.23.
(Буде завантажено на відповідну дату 28.11.23)

Запрошуємо відвідати виставку «Щастя в квадраті»
https://ksada.org/nov-13-11-23.html

Екскурсії виставкою «Щастя в квадраті»
https://ksada.org/nov-09-11-23.html
https://ksada.org/nov-06-11-23.html

Фотозвіт з відкриття виставки «Щастя в квадраті»
https://ksada.org/nov-30-10-23.html

Анонс виставки «Щастя в квадраті»
https://ksada.org/nov-28-10-23.html