ХІІ МІЖНАРОДНА ТРІЄНАЛЕ ЕКО-ПЛАКАТА «4й БЛОК» ХАРКІВ, 2024

3 травня 2024 року в ХДАДМ відбулося урочисте відкриття Міжнародної трієнале еко-плаката «4-й БЛОК» − наймасштабнішої дизайнерської акції в Україні, що раз на три роки влаштовується у Харкові.

Трієнале вперше організована у 1991 році в пам’ять 5-ї річниці Чорнобильської катастрофи. З того часу за 33 роки відбулось 11 фестивалів плакатного мистецтва.

Мета трієнале − об’єднати соціальну та екологічну проблематику, візуальні інновації та новітні тенденції у міжнародному плакатному дизайні, демонструючи в кожній новій експозиції свіже плакатне мистецтво з усього світу, яке має екологічне спрямування, конотацію та вплив.

Війна в Україні триває. Харків, як і багато інших міст України, щодня піддається ракетним атакам і жорстоким бомбардуванням збройних сил росії.

Але, всупереч складним обставинам, трієнале «4-й Блок» продовжує 33-річну традицію. Ми маємо вистояти у боротьбі проти зла і перемогти, щоб мати змогу творити справедливе майбутнє.

Reimagine – переуявлення, переосмислення, усього, що стосується людини, суспільства, природи, нашого життя зараз і у майбутньому під кутом жорстоких реалій сьогодення є основною темою ХІІ міжнародної трієнале еко-плаката «4-й Блок».

Це важливо зараз, коли людство стоїть над прірвою чергової світової війни, яка реально загрожує самому існуванню нашої планети.

НОМІНАЦІЇ:

REIMAGE HUMANITY’S PLACE IN THE GLOBAL ECOSYSTEM.

Ця номінація за допомогою плаката закликає замислитись над тим, які нищівні наслідки для природного середовища несе війна і переуявити місце людства у глобальній екосистемі.

Плакати про екоцид, спричинений військовими конфліктами. Війни приносять страждання не тільки людям, містам і селам, де вони живуть, але й природному середовищу. Жахливо забруднюються водойми, грунти, повітря. На багато десятиліть непридатними для безпечного функціонування залишаються заміновані території. Мігрують і зникають назавжди цілі види тварин, птахів, комах.  Номінація-попередження про небезпеку воєн для усього живого на нашій планеті.

«МАРІУПОЛЬ: 86 ДНІВ СИЛИ».

Номінація присвячена вшануванню відважних захисників Маріуполя, які у повній облозі чинили жорстокий опір чисельно переважаючим силам російських загарбників та у найгіршу, найкривавішу годину подарували Україні надію на перемогу.

Облога тривала 86 днів і стала однією з найбільш смертоносних битв ХХІ століття. Близько 7 тисяч відважних українських воїнів героїчно протистояли 30-тисячному російському війську, що завадило подальшій окупації українського Півдня.

Зруйнований війною Маріуполь пережив одну з найгірших гуманітарних катастроф з часів Другої світової війни. Під час 86-денної битви російські війська вчинили численні акти невиправданої жорстокості проти мирних жителів. Тортури і вбивства, артобстріли, мирних кварталів, бомбардування пологових і дитячих лікарень, знищення драмтеатру, заповненому жінками і дітьми, примусове переселення тисяч дітей і дорослих до Росії – далеко неповний перелік злочинів російських загарбників.

Маріуполь продемонстрував неабиякий героїзм, мужність і стійкість. Він став містом, де українські бійці до останнього боролись з переважаючою російською військовою машиною. Маріуполь – це місце надзвичайної сили, дороговказ на шляху до нашої перемоги.

REIMAGINE FUTURE.

Майбутнє – зовсім недавно воно уявлялось світлим, щасливим, радісним в очікуванні змін на краще. Але те, що приходить далеко не співпадає з нашими уявленнями. Іноді воно трагічне, часто безрадісне. Науковий прогрес і новітні технології приносять не тільки оптимістичні сподівання, але й наростаючі приховані  і очевидні загрози.

І все ж, як в наш час, так і на майбутнє залишаться вічні цінності життя: любов, мир, справедливість, надія… Саме ці поняття представляють плакати номінації «Переуявлення майбутнього».