КАФЕДРА
ТЕОРІІ І ІСТОРІІ
МИСТЕЦТВ

ЧЕЧИК
Валентина Вікторівна

Завідувач кафедри
теорії і історії мистецтв
доцент, кандидат мистецтвознавства







ПОДІЇ КАФЕДРИ

Каріне Єсипенко, магістр 3 курсу успішно пройшла навчання з італійської та англійської мови, а також закінчила онлайн-курс "Від ідеї до власної справи: хто як не ти?" в Гончаренко центрі.

Астер Манукян, магістр 1 курсу успішно пройшла курс "Практична психологія".

Анна Петрова, магістр 3 курсу пройшла кураторський інтенсив від House of Europe, отримала ІІ місце та фінансову винагороду.

Анна Петрова, магістр 3 курсу пройшла освітній курс від Central European University "Культурна дипломатія під час війни: практики та інституціональні стратегії".

Кураторський проєкт магістра 3 курсу Анни Петрової "Erinnerungen an die Zukunft / Спогади про минуле"

Кураторський проєкт магістра 3 курсу Анни Петрової "Goldnarben / Золоті шрами". За підтримки Посольства України в Німеччині

Зустріч з випускником-магістром кафедри ТІМ, професійний арт-дилером мистецтвознавцем Миколою ЗІНЧЕНКОМ

Захисти кваліфікаційних робіт бакалаврів 2024 року:

Захисти кваліфікаційних робіт бакалаврів 2023 року:

Магістерські дипломні роботи 2022 року

Захисти кваліфікаційних робіт бакалаврів 2023 року

У незламному і мужньому Харкові. На екскурсіях і виставках. жовтень 2023.

Лекція член-кор. НАМУ, докторки мистецтвознавства, професорки кафедри ТІМ Людмили СОКОЛЮК на тему "Михайло Бойчук - Діего Рівера" в межах міжнародного проекту "Шляхи мистецтва. Україна-Мексика. Рівера - Бойчук".


Захист магістерських дипломів та курсових робіт 1-4 курсу на кафедрі теорії і історії мистецтв. Грудень 2021 р.


18 грудня 2021 року відбувся День відкритих дверей в Харківській державній академії дизайну і мистецтв. На запитання майбутніх абітурієнтів відповідали в.о. зав.кафедри Валентина ЧЕЧИК та старший викладач Олександра ОСАДЧА.


11 грудня 2021 р. у виставковій залі навчально-наукової лабораторії «Мистецтвознавчий центр «Академія» за сприяння кафедри теорії і історії мистецтв відбулась творча зустріч із українськими колекціонерами, засновниками Фонду «GRYNYOV АRT CОLLECTION» академіком НАН України, директором Інституту сцинтиляційних матеріалів НАН України Б. В.ГРИНЬОВИМ і Т.В. ГРИНЬОВОЮ. Мова йшла про феномен колекціонування, колекціонування як спосіб життя і власну публічну колекцію, авторське право, український арт-ринок і арт-простір, про те, як зробити українське мистецтво відомим світовому арт-ринкові, а також про наукові дослідження українського мистецтва з колекції Б. і Т. Гриньових. З діяльністю Фонду і колекцією можна ознайомитись на сайті http://grynyov.art/artists

З нагоди Міжнародного дня волонтера, який відзначають щорічного 5 грудня, кафедрою теорії і історії мистецтв ХДАДМ було проведено захід, приурочений цій події. Культура волонтерства в Україні надзвичайно широка. От і на зустрічі мова йшла про волонтерство соціальне, військове, гендерне та мистецьке. І більшістю волонтерських історій ділилися випускники спеціалізації мистецтвознавство та самі ж студенти.
Гостями-учасниками співрозмови стали:
Волонтерська організація «Порятунок тварин» — Кривородько Юлія, Ілюхіна Ольга, Толстая Євгенія
Ліза Доляновська, випускниця кафедри ТІМ 2017 року, воєнний волонтер 2014-2018 рр., в 2015 році працювала на «медеваку» (медична евакуація), сьогодні опікується проблемами допомоги дітьми воїнів, що загинули, а також бійців без статусу 🇺🇦
Юрій Голик – студент 2 курсу кафедри ТІМ, волонтер в Муніципальній галереї (2020-2021) ️
Наталія Чевалкова – студентка 3 курсу кафедри ТІМ, долучилася до волонтерства в проєкті «Феміністична резиденція», проведеному організацією Gender Steam ♀
Модератор: Ева Шевченко (Фомітскіх), студентка 4 курсу кафедри ТІМ, волонтерка в Муніципальній галереї (2019), її співробітниця в 2020-2021, а також авторка і організаторка проєкту «Горище»

2 грудня в Мистецтвознавчій лабораторії "Академія" пройшов майстер-клас для мистецтвознавців від Ольги Романенко - судового експерта Національного наукового центру "Інститут судових експертиз ім. Засл.проф М.Бокаріуса", випускниці кафедри теорії і історії мистецтв.
На зустрічі йшлося про особливості фаху судово-мистецтвознавчого експерта, особистий практичний досвід пані Ольги, про те, як навчання в ХДАДМ вплинуло на вибір професії, про колекціонування творів мистецтва і особисту колекцію українських жіночих прикрас.



Творча зустріч з директоркою Муніципальної галереї, відомою кураторкою і галеристкою - Тетяною Тумасьян. 24 листопада 2021 року.

Відкриття кураторського проєкту студентки-мистецтвознавиці 3 курсу Ірини Питюкової "Виставка графіки: традиції і сучасність" в навчально-науковій лабораторії «Мистецтвознавчий центр “Академія”» 16 листопада 2021 року.

Екскурсія студентів 1 курсу ОПП «Мистецтвознавство» до бібліотеки ХДАДМ.


Святкування 100-річчя Харківської державної академії дизайну і мистецтв (5-7 жовтня, 2021 р.).


Заняття-зустріч 4 курсу мистецтвознавців з художницею і галеристкою Кариною Кучеренко, випускницею ХДАДМ, в Kucherenko Art Gallery 13 жовтня 2021 року.


Майстер-клас для студентів від Марини Конєвої — випускниці кафедри, менеджерки проєктів Фонду Гриньових, викладачки Академії культури, яка впродовж 10 років була заступницею директора Муніципальної галереї. На майстер-класі студенти дізнатися про шлях пані Марини як мистецтвознавця, багато практичної інформації щодо грантів, кураторської та фандрайзингової діяльності в сфері мистецтва.


Зустріч в Муніципальній галереї з Настею Хлестовою — випускницею кафедри, мистецтвознавицею і кураторкою, співзасновницею artist-run галереї ГАРАЖ 127.


Зустріч мистецтвознавців 4 курсу з українськими колекціонерами Тетяною та Борисом Гриньовими у Фонді Гриньових.


Літня практика студентів-мистецтвознавців 1 курсу в Меморіальному музеї Іллі Юхимовича Репіна. Чугуїв. 2021 рік.


Мистецтвознавці 3 курсу в Харківському художньому музеї під час проходження літньої практики. 2021 рік.


Літня практика мистецтвознавців 1 курсу в Харківському художньому музеї. 2021 рік.


19 травня 2021 року на кафедрі теорії і історії відбувся захист курсових робіт студентів-мистецтвознавців.
В режимі онлайн-конференції студенти доповіли про результати своїх наукових студій впродовж 2020-2021 навчального року.
Тематика наукових студентських робіт досить широка та багатопланова. Проте найбільше досліджень стосується сучасного українського мистецтва, творчості харківських майстрів, творчість яких пов’язана з Академією:

  1. Герасімова Дарія (ІІІ курс) «Політичні перформанси України 1990-х років (на прикладі «Групи швидкого реагування» та «Фонд Мазоха»)».

  2. Догадайло Дар’я (ІІІ курс) «Пейзажні серії Закарпаття та Сходу у творчості Валерія Шматька».

  3. Єсипенко Каріне (ІІІ курс) «Іконописні образи храму Іоанна Богослова І.Моргунова, О.Єрофєєвої та О.Моргунової як продовження традицій українського іконопису (особливості авторської мови)».

  4. Набокова Юлія (ІІІ курс) «Тенденції сучасної української експериментальної книжкової ілюстрації (на прикладі проектів творчої групи «Аґрафка» та Поліни Дорошенко)».

  5. Шевченко Єва (ІІІ курс) «Жанр автопортрету в харківській та литовській фотографії (на матеріалі Сергія Солонського та Віолетти Бубелітте)».

  6. Василевич Наталя (ІІ курс) «Образотворчо-стилістичні особливості стінописів Михайла Сватули (на прикладі роботи «Афганська війна. Як це було…», 2003)».

  7. Питюкова Ірина (ІІ курс) «Міжнародне триєнале екологічного плакату “4-й Блок”: диптих Сергія Камєнного “Ковчег”».

  8. Голік Юрій (І курс) «Творчість Віталія Куликова: стан вивченості теми».

  9. Манукян Астер (І курс) «Творчість Вачагана Миколайовича Норазяна в мистецтвознавчій літературі».

  10. Удовіченко Анна (І курс) «Творчість Віктора Чауса в дискурсі мистецтвознавчих досліджень».


Широкий є спектр робіт, присвячених діячам та явищам світового мистецтва:

  1. Недоступ Дар’я (І курс) «Мистецтво Дієго Веласкеса: стан наукової вивченості теми».

  2. Тереніна Юлія (І курс) «Мистецтво англійського художника Вільяма Тернера: стан наукової вивченості теми».

  3. Чевалкова Наталя (ІІ курс) «Триптих “Фауст” Михайла Врубеля: художні образи та стильові особливості».

  4. Пантюх Юлія (ІІ курс) «“Автопортрет та портрет Петра Кончаловського” І.Машкова: художньо-образні та стильові особливості».

  5. Павленко Марина (І курс) «Період сюрреалізму в мистецтві Пабло Пікассо: стан дослідженості теми».

  6. Голенко Руслана (І курс) «Течія поп-арту в світовому мистецтві ХХ століття: стан наукової вивченості теми».

Студенти продемонстрували щиру зацікавленість обраною тематикою, навіть за складних карантинних умов зумівши попрацювати з музейними колекціями — зокрема, музею ХДАДМ “4-й блок” та доступною науковою літературою.